2012. március 31., szombat

Márciusi zárás

Na könyvmegtartóztatási szempontból ez a hónap mehet a kukába, viszont fillérekért, 4-500 forintért sikerült beszereznem ezeket a - remélhetőleg - szuper jó könyveket (a nagy, keményfedelű könyvóriásokat is!). Egyszerűen nem hagyhattam ott a vaterán meg az antikváriumban őket! :D
A Hobb könyv ténylegesen most jelent meg, de az is elővételben jött haza 30%-os kedvezménnyel, mert már annyira vártam, hogy végre meglegyenek. A Metropolis Mediás és az Animus-os könyvek pedig recenziós példányok voltak - ezúton is nagy köszönet értük!
Persze a Williamsek is magyarul (és magyar borítóval) lettek meg, de ezek az angol kiadású borítók mennyivel szenzációsabbak! OMG!

Rob Thurman - Cal Leandros 01. - Éjvilág

Üdv New Yorkban! Ahol egy troll lakik a Brooklyn híd alatt, egy kobold a Central Parkban és egy gyönyörű vámpír az Upper East Side egyik manzárdjában – és ez csupán a kezdet. Persze a legtöbb halandó ember tökéletesen vak marad a természetfelettiek éjszakai életére, de Cal Leandros csak félig ember. Apja sötét vérvonala rémmesékbe illő – és most ő és az egész másvilági fajtája Cal nyomában lohol. Vajon miért? Cal eddig nem igazán akart annyi ideig egy helyben maradni, hogy megtudja a választ. Féltestvérével együtt idáig sikerült egy lépéssel az üldözőik előtt maradniuk, de most Cal apja ismét rájuk bukkant. Cal számára most végre kiderül, hogy mit akarnak, mit akartak tőle mindig is. Ő a kulcsa ördögi tervüknek, hogy a Földön elszabadítsák a Poklot. Cal életének legkeményebb küzdelmében a tét az egész emberiség sorsa… „A varázslatos világ legmagasabb csúcsaira és legmélyebb bugyraiba visz el ez a hajtűkanyarokkal teli, fordulatos könyv. Csípős, cinikus, csibészes és titokzatos. Az igazság Odaát van, és nem valami szép…"

Peter F. Hamilton - A földre hullt sárkány I-II.

Gyermekként Lawrence Newtonnak az volt az egyetlen vágya, hogy csillaghajóra szálljon és felfedezze a galaxist. Ám a huszonnegyedik századi Amethi telepesvilágán rossz helyen és időben született, hisz az emberi űrrepülés korszaka a végéhez közeledik. Így sok más lázadó kamaszhoz hasonlóan ő is elszökik otthonról. Húsz évvel később egy félkatonai szakasz parancsnoka egy másik világ elleni invázióban. A megmaradt néhány csillaghajót birtokló óriáscégek cinikus módon „kintlévőség-behajtásnak” nevezik ezeket a hadjáratokat, de a valóságban egyszerű kalózkodásról van szó. A nyugtalanítóan hatékony ellenállás támadásainak kereszttüzében Lawrence meghall néhány kósza történetet a Lehullt Sárkány Templomáról, és arról a különös szektáról, mely ott uralkodik, s mely mesés kincseket birtokol. A katona fejében pedig megfogan a terv, és egy felettébb kockázatos magán-akcióba fog..

Robin Hobb - Élőhajók 01. - Bűvös hajó I-II.

A bingtoni élőhajók a világ igazi csodái. Ácsmesterek remekművei, melyeket „mágusfából”, egy roppant értékes, titokzatos anyagból faragtak. A hajók orrát díszítő szobrok tökéletesen életszerűek, s ha a kereskedőcsalád harmadik nemzedékének tagja is meghal a fedélzetén, a hajó életre kel; az orrdísz mozogni és beszélni kezd, öntudatra ébred. Az élőhajó olyan értékes, hogy a család, amely készíttette, több nemzedéknyi adósságot halmoz föl, hogy birtokoljon egyet. Az életre kelt hajó csak egy családtagnak engedelmeskedik, és olyan hatékony eszközzé válik, amely hatalmas vagyont hozhat a családnak.
E krónika a Vestrit kereskedődinasztia történetével foglalkozik, amelynek hajója Efron Vestrit halála után kel életre. A tulajdonjoga azonban megosztja az eladósodott családot, hiszen további boldogulásuk és elveszített vagyonuk visszaszerzésének egyetlen reménye az élőhajó.
Eközben a Hat Hercegségtől délre fekvő Bington birodalmán túl egy ifjú és ravasz kalóz nagyravágyó terveket kovácsol: a kalózok királya akar lenni. Céljai eléréséhez pedig szüksége van egy élőhajóra…

Margaret Atwood - A szolgálólány meséje

A regény – egy orwelli ihletésű disztópia – egy jövőbeli, vallási fundamentalista államban játszódik, ahol a főhősnőt csupán azért tartják becsben, mert azon kevesek egyike, akinek a petefészke túlélte az atomerőművek által okozott sugárszennyezést. Az ultrakonzervatív Gileád Köztársaság – a jövő Amerikája? – szigorú törvények szerint él. A megmaradt kevéske termékeny nőnek átnevelő táborba kell vonulnia, hogy az ott beléjük vert regula szerint hozzák világra az uralkodó osztály gyermekeit. Fredének is csupán egy rendeltetése van az idősödő Serena Joy és pártvezér férje házánál: hogy megtermékenyüljön. Ha letér erről az útról, mint minden eltévelyedettet, őt is felakasztják a Falra, vagy kiűzik a Telepekre, hogy ott haljon meg sugárbetegségben. Ám egy ilyen elnyomó állam sem tudja elnyomni a vágyat – sem Fredéét, sem a két férfiét, akiktől a jövője függ. A Booker- és Arthur C. Clarke-díjas kanadai írónő regénye több mint egymillió példányban fogyott el világszerte. A kultuszregényből – a világhírű Nobel-díjas angol drámaíró, Harold Pinter segítségével – szokatlan gondolati mélységeket feltáró film is készült.

Tad Williams - A virágok háborúja

A virágok háborúja c. regény napjaink Kalifoniájában és egy párhuzamos tündérvilágban játszódó fantasy könyv.
Theo Vilmos élete hamarosan gyökeres fordulatot vesz, és egyáltalán nem jó irányba. Nem mintha eddig is különösebben teljes lett volna - hiszen az utóbbi évtizedet énekesként töltötte számos, a legkevésbé sem sikeres észak-kaliforniai rockbandában. De persze mit tehetne ő ez ellen? Amikor barátnője, Cat teherbe esik, kiválónak tűnik az alkalom, hogy feladja végre felelőtlen álmait, és lenyugodjon.
Egészen eddig csak lebegett a világban – az, hogy jóképű és vonzó, több tekintetben előnyös volt, ám ezzel az életében nem sok mindenre vitte, és valahogy sohasem találta a helyét. Egyetlen olyan hely volt az egész világban, ahol valóban otthon érezte magát, ahová mindig is tartozott; a színpadon, a zenétől mámorosan tiszta szívből énekelve. Ez azonban különösen éretlen életfelfogás egy harmincéves férfitól. Most, hogy Cat gyereket vár, minden megváltozik. Theónak is követnie kell a változásokat. Talán mégis jó dolgok fognak történni vele – lehet, hogy éppen ez az, amire mindig is szüksége volt? De a legvadabb álmaiban sem gondolta volna, milyen mélyre süllyedhet még az élete. Hamarosan azon kapja magát, hogy egyedül van, a szíve összetörve, és visszatérő rémálmok gyötrik – ő pedig képtelen szabadulni az érzéstől, hogy mindez nem véletlenül történik vele. Amikor ráakad egy titokzatos, régi levélre, melyet nagyanyjának testvérbátyja, Eamonn Dowd írt, s ezzel együtt megtalálja egy értékmegőrző kulcsát is, úgy dönt, nyomozni kezd. Hamarosan a kezébe kerül egy kézzel írt könyv Theo, aki magányra vágyva és a világtól menekülve egy erdei faházban keres menedéket, olvasni kezdi a könyvet, és a történet egészen rabul ejti. Dowd egy másik világról beszél benne – egy Tuendehon nevű földről –, amely azonban a legkisebb mértékben sem hasonlít a gyerekkönyvekben szereplő tündérvilághoz. Theo a félelemtől bénultan csapdába esik, ám az utolsó pillanatban megmenti egy apró, mocskos szájú kis pille, Almacsutka, aki egy szürreális kapun keresztül Tuendehon világába teleportálja mindkettejüket. Ez a tündérvilág azonban bizarr módon sokkal modernebb és sötétebb még annál is, amilyennek Eamonn Dowd leírta; a halandók világához nagyon hasonlatos, mégis tökéletesen más, és habár Theo elképzelni sem tudja, miért, nem egy olyan teremtmény akad benne, aki az ő életére tör. Hullaszerű barlangi trollok üldözik, és továbbra is nyomában van a vadászszellem, amely a saját világából kiüldözte, így kénytelen olyan, halhatatlan lények segítségére szorulni, akiknek személyes és politikai indítékairól fogalma sincsen. Almacsutka kénytelen-kelletlen mellészegődik vezetőnek, és ezzel megkezdődik utazása, melynek során eljut a tündérszerzetek leghatalmasabbjainak és legkegyetlenebbjeinek toronykastélyaiba, a lázadó goblinok táborába, valamint olyan helyekre, amelyeket eddig elképzelni sem tudott volna. És ezalatt állandóan keresi létezése valódi értelmét – mielőtt ennek a létezésnek azok, akik olyan szánalmat nem ismerően üldözik, véget vetnének.

Tad Williams - Tündérvidék 01.
A quarok háborúja

Generációkon keresztül az Árnymezsgye jelentette a határvonalat az emberek lakta földek, és nem emberi ellenségeik, a halhatatlan qarok által uralt, az emberek számára immár elveszett északi territóriumok között. Most azonban, évszázadokkal létrehozása után ez a határvonal megindul, és azzal fenyeget, hogy elnyeli az emberek által lakott földeket, így Délgyepű királyságát is. Varázslattal életre hívott sötétség telepszik a világra: burjánzik és terjeszkedik, akár egy gonosz erdő, és mindazok, akik akaratukon kívül belekerülnek a qarok által teremtett mágikus homályba, örökre elvesznek, vagy örökre megváltoznak…



Tad Williams - Tündérvidék 02.
Árnyak és menekülők

Egyetlen esztendővel korábban még béke honolt a Gyepűsi Királyságokban, a trónon az Eddon család ült, Délgyepűben és az északi kontinensen pedig minden a legnagyobb rendben volt.
A család mostanra darabokra szakadt. Olin Eddon király egy távoli országban raboskodik, örököse, Kendrick halott – árulás és fekete mágia okozta a vesztét. Kendrick húgát és öccsét ugyancsak többször próbálták megölni, sikertelenül. Miután az apjukat és a bátyjukat elveszítették, a királyi ikrek, Barrick és Briony minden tőlük telhetőt megtesznek, hogy a királyságot egyben tartsák.
Barricknek azonban nyoma vész egy eleve bukásra ítélt csatában, amelyet az emberek a halhatatlan Éjkorány népének seregei ellen vívnak, Briony pedig kénytelen elmenekülni a kastélyból. Éjkorány népének serege a kortalan boszorkányharcos, Yasammez vezetésével az egész északi területet elfoglalja. Az ősi kastély alatt és az Árnymezsgye mögött régen szunnyadó varázslat kel életre, az istenek, tündérek és halandók fondorlatai pedig azzal fenyegetnek, hogy vér és pusztulás vár az egész világra.
Eközben az autark, a déli kontinens bomlott elméjű istenkirálya ugyancsak útra kel, hogy megvalósítsa régóta dédelgetett álmát, és uralma alá hajtsa az egész északi kontinenst – különösen pedig Délgyepűt.
Barrick Eddon herceg az Árnymezsgye mögött kóborolva olyan helyekre jut el, ahová halandó ember soha nem tette még a lábát, és olyan hatalmas feladatot vesz a vállára, amelybe a legnagyobb hős is belerokkanna: minden halandó és tündérszerzet életének a megmentését.
Briony hercegnő, miután menekülni kénytelen Délgyepűből, a legvalószerűtlenebb helyeken találkozik szövetségesekkel és halálos ellenségekkel, útja pedig messzire sodorja szülőhelyétől.
Mialatt az ikrek megdöbbentő igazságokra bukkannak saját családjuk és Délgyepű történetének mélyén, kétségbeesetten próbálják végrehajtani a lehetetlent: visszaszerezni királyságukat, és megmenteni népüket és hazájukat a megszámlálhatatlanul sok ellenség támadásától – legyenek azok árulók, zsarnokok, istenkirályok vagy maguk a dühös istenek.

Rosalind Miles - Guinevere 01.
A Nyár Országának királynője

A Nyár Országának termékeny vidékei fölött uralkodó büszke királynők utolsó sarja, magának a Nagy Istennőnek az őrzője, harcos, szerető és múzsa. Egy nő, akinek mindeddig nem énekelték meg történetét… Az elismert történész és regényíró, Rosalind Miles Guinevere-ről, a legendás királynőről szóló trilógiájának első kötete. A nőről, akinek a legendás Arthur király volt a férje és Sir Lancelot a kedvese…







Rosalind Miles - Guinevere 02.
A Szent Tó lovagja

Camelotban Arthur és Guinevere ragyogó ünnepséget rendeztek a Kerekasztal lovagjai számára. Ám az ünnepség öröméből hiányzik egy kulcsfigura. Sir Lancelot du Lac távozott az udvarból: Guinevere küldte el, akiben olyan gyötrő szerelem támadt a lovag iránt, amit sem felvállani, sem letagadni nem képes. Miközben Guinevere kétségbeesetten próbálja összeegyeztetni a kötelességet a végzettel, Lancelot is a királya és királynője közötti hűségtől őrlődik. Guinevere szilárdan kitart lovagja mellett – de vajon el tudja-e viselni távollétét és azt a hírt, hogy valaki más is szemet vetett Lancelot-ra?



Rosalind Miles - Guinevere 03.
A Szent Grál gyermeke

Camelot derűs szívében Guinevere és Arthur egy békés ország királynőjeként és királyaként uralkodik. Mordred lovaggá ütésének megünneplésére készülve. Mordred, Arthur fia és örököse a Kerekasztal méltó lovagjának ígérkezik, Guinevere pedig már rég megbocsátotta Arthurnak a házasságtörést, amiből a herceg született. Azonban mély, föld alatti barlangjában Merlin hírét veszi, hogy új veszély leselkedik Arthur békéjére. A keresztények – akik ősi ellenségei mindennek, ami Guinevere számára kedves – legnagyobb örömére előkerül a rég elveszett Szent Grál, s szárnyra kap a történet egy rejtélyes gyermekről, akinek meg kell találnia a kelyhet, hogy beteljesítse végzetét. A múltbeli ellenségek is mozgolódnak. Amikor a Kerekasztal lovagjai a Grál keresésére indulnak, egyedül hagyva Arthurt és Mordredet, az egész életét betöltő bosszút forraló Morgan Le Fay megérzi, hogy eljött az ő ideje. Az Arthur és a lovagok körül sűrűsödő árnyak közepette Guinevere csak saját lovagjára, Sir Lancelot-ra számíthat. Ám Lancelot hűsége éppen akkor válik kétségessé, amikor az ellenség összegyűjti erőit a végső csapáshoz, Guinevere-nek szembe kell néznie a kettős árulás rémével…

Kim Stanley Robinson - A rizs és a só évei

Képzeljük el, hogy a 14. századi Európa népességének nem 30-40, hanem 99 százalékát irtotta ki a fekete halál! Ez történelmünk egész menetét megváltoztatta volna. Kontinensünk keresztény kultúrája szinte teljesen megsemmisül, helyét a betelepülők iszlám és buddhista szellemisége veszi át. Az Újvilágot Kína fedezi föl, s a Közel- és Távol-Kelet szuperhatalmainak harapófogójában vergődő India az egyetlen, amely a rohamléptekben fejlődő tudománynak és technikának köszönhetően magára vállalhatja a függetlenségre vágyó kisebb nemzetek vezetőjének szerepét. A minden könyvére alaposan felkészülő Kim Stanley Robinson a Vörös Mars után ismét egy rendkívül hiteles és hihető világot teremt, ám most itt, a Földön. Hétszáz év történelmét írja újra, lebilincselő alternatívát kínálva bolygónk múltjára, jelenére és jövőjére.

Marina és Szergej Gyacsenko - Alekszandra és a teremtés növendékei

Szaska, a tizenhét éves iskoláslány anyjával nyaral a Fekete-tengernél, amikor egyszer csak észreveszi, hogy egy titokzatos, fekete ruhás, fekete szemüveges férfi követi. Próbál előle menekülni, de hiába. A férfi megszólítja, és szörnyű felelősséggel ruházza fel: egy látszólag egyszerű feladattal, amit azonban ha elmulaszt, az tragikus következményekkel jár.

A szeretteit féltve Szaska hamar megtanulja a leckét, és a következő év őszén, az ismeretlen ösztönzésére, beiratkozik a sosem hallott Torpa nevű városban a Speciális Technológiák Főiskolájára. Itt különleges tantárgyakkal tömik a fejét, és a legapróbb vétségekért is kemény büntetés jár. A katonás fegyelem és a jó tanulás jutalmaként azonban, a felsőbb évfolyamok tanulói azt pletykálják, csodálatos adományok kárpótolják majd a végzősöket.

No persze csak ha megérik.

A népszerű ukrán szerzőpáros, akiket 2005-ben Európa legjobbjainak kiáltottak ki, mesterien szövik át életünk hétköznapjait varázslattal, kézzelfoghatóbb, realisztikusabb, mégis álmokkal, mesével teli, komoly, felnőtt alternatívát nyújtva a Harry Potter-jelenségből kinőtt, ám a könyvek szeretetét megőrző olvasóknak.

Stephen Baxter - Időhajók

A 19. század utolsó éveiben H. G. Wells, az angolszász SF atyja megírta egyik legfontosabb művét Az időgépet, a meg nem nevezett Időjáró fantasztikus történetét, utazásokról a távoli jövőbe és vissza, a viktoriánus Angliába. De talán mégsem ő találta ki az egészet, lehetett valami valóságalapja a mesének, esetleg egy élménybeszámoló…
Az Időjáró frissen előkerült, újabb kézirata csodálatos kalandokra invitálja olvasóit, többmillió éves utazásra, melynek során bepillanthatunk a morlockok és eloik által lakott Naprendszer távoli utópiájába, egy évtizedes világháború sújtotta Londonba, a paleocén őslényparadicsomába, és végül a messzi jövőbe, ahol az emberiség romjain született mechanikus életforma immár arra készül, hogy egy grandiózus terv végrehajtásával közvetlenül a kezdeténél terelje új irányba a történelmet.
És mindez amiatt, mert a 19. század utolsó éveiben egy angol író regényes formában nyilvánosságra hozta egy csupán Időjáróként megnevezett személy emlékiratait.

Stephen Baxter számos díjjal kitüntetett és még többre jelölt monumentális regénye a klasszikus wellsi történet újraértelmezése a tudomány és az irodalom legmodernebb eszközeivel.

Jonathan Stroud - A szamarkandi amulett

A tizenegy éves varázslóinas, Nathaniel életében minden megy a maga útján, mígnem egy gazdája által adott fogadáson fel nem tűnik Simon Lovelace. Ez a nagyhatalmú varázsló a nagy nyilvánosság előtt megszégyeníti őt, mire Nathaniel elhatározza, hogy olyan varázslatokat is elsajátít, melyeknek gyakorlása messze nem ajánlatos az ő korában. A bosszú érzésétől hajtva idézi meg az ötezer éves dzsinnt, Bartimaeust, hogy segítségére legyen terve végrehajtásában. Ám megidézni egy szellemet, majd hatalom alatt is tartani egyáltalán nem ugyanaz… S amikor Nathaniel megparancsolja a kötelékétől minden áron szabadulni akaró dzsinnek, hogy lopja el Lovelace legféltettebb kincsét, a szamarkandi amulettet, a fiú a varázslók között dúló hatalmi harc kellős közepén találja magát, oldalán a csavaroseszű és kissé pimasz szellemmel.

Jonathan Stroud - A gólem szeme

A varázslók uralta Londonban egyre szaporodnak a rejtélyes bűnesetek, páratlan erejű mágikus eszközök tűnnek el. Puccskísérlet húzódik a háttérben, vagy a mágusokkal szembeni Ellenállás a felelős? Bartimaeusnak, a pimasz és találékony dzsinnek és immár magas állami hivatalt betöltő megidézőjének, aki azonban még mindig kamasz éveiben jár, olyan ügyeket kell felgöngyölítenie, amelyek nem csupán átláthatatlanul bonyolultak, de roppant veszélyesek is.

2012. március 30., péntek

Filmekről röviden

Az olvasás mellett - főleg a betegség alatt - most is sikerült megnézni pár filmet. Itt vannak a "szokásos" pár szavas gondolatok röviden, hogy mennyire tetszettek (vagy nem).




Cowboys And Aliens (Cowboyok és űrlények)
Bár ez a fajta műfajkavalkád nincs elenemre, és a western a gyengém, igazán nem tudtam jól szórakozni rajta, mert a társaság akivel volt szerencsém "műélvezni" egész végig csak röhögött és káromkodott (és sokszor elaludt) a film hiányosságain. Mellesleg tényleg volt benne jócskán. Han Solo maradt nagy kedvenc azért! Sci-fi-western-akció.
5/10
   
Young Adult (Pszichoszingli)
 Charlize Theron jó volt benne, mint kb. minden filmjében, meg mondanivaló is volt benne, mégse maradt meg semmi belőle szinte, csak, hogy a végén a tanulság, az igen, azért megérte. Vígjáték, kicsit dráma, de semmi komoly.
6/10
  

Killer Elite (Válogatott gyilkosok)
Teljesen korrekt akciófilm volt de Niróval, Clide Owenssel és Jason Stathemmel. Azért lett ennyi pontos, mert az akciójelenetek is rendben voltak, a sztori meg igaz történet volt. (Elvileg) Akció.
7/10
  

Paranormal Activity 3 (Parajelenségek 3.)
Nem gondoltam, hogy megváltja a világot, de hogy ennyire TÖK ugyanaz legyen, mint az első két rész, az cseppet szánalmas, MÉGIS, szerintem jobb lett, mint a második (az első az azért még újdonság volt, meg minden, az nem volt rossz.) Horror (az unalmasabb fajtából).
6/10


Tinker, Taylor, Soldier, Spy (Suszter, szabó, baka, kém)
Meglepően unalmas film volt, még a magyar jelenetek sem tudták fenntartani az érdeklődésünket annyira, hogy ne csak másodszorra sikerüljön végignéznem, először 30 percet bírtam. Talán majd ha mind a három rész kész lesz filmen is, akkor majd újra, egyben. Thriller.
5/10

Ironclad (Ironclad)
Gondolom Magyarországon forgatott film lehetett, ezért beszéltek magyarul a dán/viking fosztogatók ebben az Angliában játszódó moziban. Ezen a baro...gon felülemelkedve meglepően jó kis filmet kaptam. Volt benne sok kamerába fröccsenő vér meg csata és ostromjelenetek igen jó trükkökkel - mármint a láthatóan alacsony költségvetéshez mérten, de tényleg nem volt gáz. A történetet kb. 1000x látta mindenki, túlerő ellen kell tartania magát a kiválasztott keveseknek. A románc sem maradhatott el, bár totálisan fölösleges volt (és értelmetlen is, [de szerencsére 2 perc alatt vége is volt]). Paul Giamatti elsőrangú seggdugasz János királyt alakított. Mindig is kedveltem őt. Akció, kaland.
7/10

A zseniális magyar címmel ellentétben persze senki nem akar felhőkarcolót ellopni senkitől, egyszerűen csak belőle egy kis pénzt. Csodálkoztam, hogy viszonylag normálisabb Ben Stiller filmet is gyártanak. Nem szeretem különösebben a "heist" filmeket, mert nem igazán tudok teljes szívemből drukkolni egy tolvajbandának - (az Ocean's filmeket is utáltam, igen) -, ez annyiban volt jobb, mint bármelyik, hogy az alkalmi tolvajok itt sima közemberek voltak, akik a saját járandóságukat akarták visszaszerezni a cégük főnökétől. Így már nekem is sokkal emészthetőbb volt, bár ebben a filmben meg az volt "kicsit" buta, ahogy végrehajtják a TERV-et. Akció, krimi, (vígjáték?).
6/10

Johnny English Reborn (Johnny English Újratöltve)
Mr. Fekete Vipera nagyon jó, hiába, hogy csak egy karaktert játszik minden filmjében. Itt is jó - lenne -, de sajnos a film annyira rossz, hogy alig lehet rajta elmosolyodni - (nagyjából úgy, ahogy emlékszek rá, mint az első részen). Dana Sculli ügynök sosem tetszett, de cirka 15 évvel öregebben kb. 15x jobban néz ki Gillian Anderson néni. Főleg miatta néztem végig, ha már egyszer elkezdtem. Vígjáték.
4/10


Moneyball (Pénzcsináló)
Igaz történet, sportfilm (baseball). Nem is igazán ismerem a szabályait, de a sportfilmek tetszeni szoktak. Ebben ráadásul az igazi középpontban a sport mögött húzódó statisztikai számítások állnak, amikhez szintúgy semmi közöm, szóval nem is értem, miért tetszett ez a film. Talán mert jó volt és a több mint két órás játékidő elrepült? Mondjuk tuti nem Brad Pitt miatt. A kis dagi színész (Jonah Hill) jobbat alakított... mint kis dagi statisztikus. Sport.
8/10

Shark Night 3D (Cápák éjszakája 3D)
Én csak egy könnyed kis éjszakai borzongásra (vérfürdőre) vágytam, de még ezt sem kaptam meg. A film első felében annyi sok sz.r zene ment (bulizós), hogy olyan volt, mintha valami béna zenésfilmet néznék. Mikor a cápák is jobban belekezdtek, ott egy kicst "feljavult" a film (kevesebb irritáló zene volt), de már messziről szaglott, hogy "de lesz ám még 1-2 csavar - amivel egyre lejjebb fogjuk vinni a film különben sem túl magas értékét", és a szimatom nem csalt meg (horror klisé horror klisé hátán). A végére meg mégegy - szintén várható - sz.r lezárás. Az opening tetszett. Horror.
3/10

Win Win (Win Win)
Nem is vettem észre, hogy mégegy Paul Giamatti film kerül terítékre egy hónapon belül (nem mintha ezt külön figyelném azért). Ebben a filmben is jó volt, mint ahogy tetszett az egész lassú, kisvárosi drámázás is. Kicsit az emberekről szólt, kicsit a sportról, a kapcsolatokról. Sok jó színész volt benne PG-n kívül is (Amy Ryan, Jeffrey Tambor - na ő nagy kedvenc az Arrested Development óta), sőt a kissrác is aranyos volt. Sport, dráma, vígjáték.
7/10

The Company Men (The Company Men)
Ennyi tényleg jó színészi alakítás mellett (Tommy Lee Jones, Ben Affleck, Kevin Costner) nem tudom jobban lehúzni a filmet, de ez a téma most túl mindennaposan aktuális, hogy igazán élvezni lehessen. EZENKÍVÜL nem igazán sikerült megsajnálnom a bemutatott 3 amerikai vállalati dolgozót, akit a nagy 2008-as leépítések alatt hirtelen utcára tettek és fél évig munka nélkül voltak. Szegények 12-30 év között kaptak 160.000 dollár/hó fizetést (a legkisebb beosztású (legfiatalabb) fizetése volt ennyi). Nos talán nem kellett volna 3 kocsi (persze Porsche) meg nagyonnagyház/palota, meg golfbérlet, 500 dolláros ebéd és 5000 dolláros hotel állandóan és stb..., hanem ki kellett volna fizetni a házat gyorsan. Ebből a fizuból még ott is ment volna egy-két év alatt. Akkor fél év munkanélküli (ja, 3 hónapra még kapott fizetést) alatt nem ment volna el minden szőröstül-bőröstül. A középvezető csávóról nem is beszélve, aki ennél is több fizut vitt haza (kb.) 30 évig! A harmadik, aki az igazán nagy pénzt kereste 30 évig szintén, legalább nem ment tönkre totál, igaz ő nem is volt teljes fél évig munkanélküli járadékon.
Szóval, ezen a filmen a Wall Street-i öltönykék tuti bőgnek, én azt mondom, ezt idegeskedés nélkül itthon nem nézi végig senki! :D - Dráma. (Az, a javából.)
5/10

The Beaver (A hódkóros)
Mel Gibson miatt tuti nézős volt, most gyorsan besűrítettem, bár gondoltam, hogy egy tr.gya lesz, nos az is lett. Az eleje a narrálással jó volt, azt hittem valami Amerikai szépség-light lesz talán, hát az lett, csak nagyon light és a mondanivalója is nyögvenyelős. A gyógyulásról meg jobb nem is beszélni. A színészekkel sem voltam igazán kibékülve. Igazán rossz nem volt egyik se, de jó se (ja, de a pszicho-hód, ő eléggé elszállt volt). Gibson tuti valami vezeklésféleség miatt vállalta el a szerepet, hogy bemutassa, hogy ő is azért csinálta a hülyeségeit, mert depis volt, vagy ilyesmi, mert a Rettenthetetlen ezt tuti nem vállalta volna el! :P Dráma.
4/10


No Strings Attached (Csak szexre kellesz)

Hogy ezt minek néztem meg egyáltalán? Mert Amidala hercegnő a főszereplő, és miatta még pár évig megnézek valószínű 1-2 szemetet. Csak őmiatta ért el egyáltalán pontot a film, más igazán jó nem volt benne.
4/10

2012. március 28., szerda

Kim Stanley Robinson - A rizs és a só évei

Kim Stanley Robinson - A rizs és a só évei

Kim Stanley Robinson - The Years Of Rice And Salt
Eredeti megjelenés: 2002
Magyar kiadás: Metropolis Media, 2009
Hossz: 608 oldal
Műfaj: alternatív történelem, kaland, vallás, szépirodalom, science-fiction
Fordító: Uram Tamás
Vásárlás:
Galaktikabolt
Díj: Locus-díj 2003

Tartalom:
Képzeljük el, hogy a 14. századi Európa népességének nem 30-40, hanem 99 százalékát irtotta ki a fekete halál! Ez történelmünk egész menetét megváltoztatta volna. Kontinensünk keresztény kultúrája szinte teljesen megsemmisül, helyét a betelepülők iszlám és buddhista szellemisége veszi át. Az Újvilágot Kína fedezi föl, s a Közel- és Távol-Kelet szuperhatalmainak harapófogójában vergődő India az egyetlen, amely a rohamléptekben fejlődő tudománynak és technikának köszönhetően magára vállalhatja a függetlenségre vágyó kisebb nemzetek vezetőjének szerepét. A minden könyvére alaposan felkészülő Kim Stanley Robinson a Vörös Mars után ismét egy rendkívül hiteles és hihető világot teremt, ám most itt, a Földön. Hétszáz év történelmét írja újra, lebilincselő alternatívát kínálva bolygónk múltjára, jelenére és jövőjére.






Sok könyvvel szemezek már régóta, amelyeknek az idő előrehaladtával egyre kevesebb esélyük van, hogy valaha is valóban elolvasásra kerüljenek. Szerintem ez a könyv dobogós lenne közöttük. Egy szerencsés véletlen során azonban kikötött nálam egy belőle, hagytam is más irányú terveimet és nekiduráltam magam. Éreztem, ez nem lesz egy könnyed menet.

Nos részben lett csak igazam. A könyvet mindenesetre nem ajánlom azoknak, akik csak egy könnyed délutánt szeretnének eltölteni egy jó könyv társaságában. A történet kellően kalandos, izgalmas ahhoz ugyan, hogy az olvasó lelkesedését, kíváncsiságát végig fenntartsa, ám ennél sokkal többre vállalkozik - és sikerrel véghez is viszi.

Azt szeretné bemutatni, hogy vajon milyen lenne egy keresztény-zsidó vallás nélküli világ történelme, fejlődése. Ehhez az egész könyvön végigvonuló kérdéskörön elengedhetetlen a többi vallás mélyebb ismerete. A könyv nagy részét tehát a keleti emberek gondolatiságát, kultúrtörténetét, vallásait gondosan bemutató történetek, példabeszédek, vallásmagyarázatok teszik ki.
(De azt ugye senki nem gondolja akkor sem, ha nem emelem ki külön, hogy nem 700 évnyi háborúságról vagy legalábbis folyamatos forrongásról fog olvasni? - Végülis az emberiségről szól a könyv! :D )

Kim Stanley Robinson (1952 - )
A könyvből egyszerűen mindent megtudhatunk az iszlámról, a buddhizmusról, a hinduizmusról - legalábbis amennyit egy egyszerű olvasót érdekelhet, nem kétlem, hogy egy profi, hivatásos vallásmagyarázó biztosan húzná valamin az orrát. Ebből a szempontból egyszerűen csodálatos iromány, ám azt azért megjegyezném, hogy könnyed olvasmánynak senki sem fogja értékelni, a vallásmagyarázatokkal, tanmesékkel, - szerintem - irtózatosan bonyolult nevekkel és sosem hallott fogalmakkal iszonyúan sűrűn átszőtt könyvet. Nem véletlen, hogy a regény több mint 100 lábjegyzetet tartalmaz, és természetesen minden szó így sincs megmagyarázva - viszont ami meglett, az onnantól fogva sűrűn vissza-visszatér majd, szóval jó, ha az ember meg is tanulja rögtön, mi/ki az a kádi, wasfd, dzsáti, mir haddzs, mogul, szúfi, uléma, heterodox, medreszé, maghribi, hindu, neofita, szidzsdáj, muzulmán, iszlám, síita, tarikat, maghribi, hadísz, isznád, kháridzsiták, izár, hidzsáb, digaraz, szahem, vampum, clinamen, stb. - mert ezekhez hasonló (ezek nem kitalált "fantasy-s" szavak) kifejezésektől hemzsegni fog a könyv minden oldala!

Finoman szólva nem vagyok kifejezetten egy vallások után túlzottan érdeklődő ember, de azt kell mondanom, hogy a nem túl érdekfeszítő téma (a vallás) ilyen részletes bevonása a műbe mégse riasszon el senkit, mert profin van megírva, nem unalmasan, mintha egy példabeszédet kéne elolvasni. A vallások után - gyakorlatilag bármely vallás után - egy kicsit is érdeklődő embernek pedig kötelezően ajánlott. Buddhistáknak meg pláne, főleg, hogy a szerző is buddhista.
A legjobb részei a vallások egymásra hatásának bemutatását magyarázó fejezetek és a vallások fejlődésével foglalkozó részek.

De ha ennyi nem lenne elég vállalás egy könyvben, a szerző itt nem állt meg. Számomra a legérdekesebb részek azok voltak, amikor a különböző tudományágak (matematika, fizika, csillagászat, orvostudomány), szakmák (metallurgia, régészet) kialakulásáról szóltak (pld. 4. rész - Az alkimista).
De van még tovább! A könyvben két teljes esszé foglalkozik a Földön kialakult gazdasági egyenlőtlenséggel. Az egyik, A vagyon és a négy nagy egyenlőtlenség olyan mélységben (és a laikusnak legalábbis érthetően és főleg hitelesen), hogy egy profi gazdasági elemző lehet még az esszé forrását is meg tudná nevezni! :) - Mindenképpen profi mű-a-műben!

"..lecsap a halál, anélkül, hogy különösebb hatással volna a mindennapokra, leszámítva, hogy minden örökre megváltozik."

A történet maga egyébként megdöbbentően egyszerű és nagyszerű egyben. A könyvben a 700 év eseményei több részre - gyakorlatilag 10 novellára - bontva tárulnak ki a szemünk előtt. A történet főszereplője mégis csak egy-két ember, különböző nevekkel és életutakkal, amire a buddhizmus és a lélekvándorlás ad nagyszerű eszközt az író kezébe.

Főhőseink először mint egy mongol harcos és egy néger rabszolga fiú tűnnek fel a történetben, majd hamarosan indiai közember és egy tigris! bőrében találjuk őket, majd a dzsáti - életeken átívelő közös család - új tagjaival ismerkednek meg, mint például az első iszlám királynő, vagy az építész. Az idő a Földön megy előre, de a tanulságok és a következmények a bardóban - halál utáni létben - kerülnek kimondásra, ugyanis - természetesen -, a szereplők földi porhüvelye az al-történetek végén persze mindig rendre elbukik.

Az író könyveire - álítólag - jellemző a szörnyű precizitás, minden könyve aprólékosan ki van dolgozva, évek kutatómunkája előzi meg. Ezt én készségesen elismerem a vallási téren mutatott - laikus szememnek ámulatba ejtő - tárgyi tudása láttán, pedig ez volt az első Kim Stanley Robinson könyv, amit olvastam.

Kifejezetten haladó olvasóknak csak!

"...Ez az emberiség történelme, nem az uralkodók, tábornokok és a háborúik, hanem az emberek névtelen cselekedetei, akiknek soha nem írják le a nevét, a másokért végzett, áldásként továbbszálló jótettek, amikor idegenekért teszed meg azt, amit az anyád tett meg érted, vagy nem teszed azt, ami ellen az anyád világéletében fölemelte a szavát. Ez az, ami előrevisz bennünket, ez tesz azzá, amik vagyunk."


(Az mondjuk "???megnyugtató???", hogy a kereszténység nélkül sem lett volna fenékig tejfel az emberiség történelme, sőt!)

Értékelés: 10/10
(Mivel a kiindulópontján kívül (szuper-pestis) semmi "klasszikus" sci-fi elem nincsen benne, ezért aki valami Star Wars-os, vagy akár csak valamilyen "normális" sci-fi-t várna az értékelésem után is, az csalódni fog!)

A könyvért köszönet a kiadónak!

Linkek:
Wikipedia
Moly
Goodreads

2012. március 27., kedd

Blue Mountain State - Season I-III.


Blue Mountain State - Season I-III.

Három éve kezdtem el nézni a Blue Mountain State című sorozatot és most - ha minden igaz - el is búcsúztattam, hiszen amennyiben a hírek igazak, negyedik évad már nem lesz a Spike TV vígjátéksorozatából. Hozzátartozik a hírhez, hogy a harmadik évad sehol nem volt már az első évad "magasságaihoz" képest.


Thad Castle
Anno még annyi szexista alpári humort vonultatott fel egy-egy rész, hogy csak úgy kapkodtam a fejem (vagy csak az újdonság varázsa volt?). A harmadik évadban már csak a titkos favoritom, a lejátszhatatlan bunkó, a nők kedvence, az izomagyú ripők, a fejhangon visítozó nárcisztikus Thad Castle (Alan Ritchson) csapatkapitány maradt a humor egyedüli - igaz talán kicsit egysíkú, de vitathatatlanul kimeríthetetlen - forrása, meg részenként 1-2 - gondolom véletlenül - bent maradt jó jelenet.

Frankie Shaw
Régebben a BMS-ben volt a legtöbb percenként megjelenő random jó nő, mintha ez is elapadt volna a harmadik évadra. Denise Ritchards - minden sci-fi fan kedvenc Carmen Ibanez polgártársa - tartott ki legtovább (végig), de sajnos elvesztettük a kicsit nyúlszájú?, de azért öhm... khmm... szóval elég jó nő Frankie Shaw-t a harmadik évad legelején (egy pár leszbi jelenet után).

Nem tudom, a történetre kell-e szót vesztegetni. Röviden az egyetemi futball játékosairól szól, jobbára futball nélkül. Az amerikai focilabda nem sok (1-2) jelenetben tűnik fel a rendeltetésének való használat közben, máshol inkább olyan felhasználási módszereinek lehetünk tanúi, amire feltalálója álmában sem gondolt volna.
Az egész sorozat a csajozásról (konkrétan a szexről vagy a csúnya szereplőknél a szex utáni vágyakozásról), a fűről, a bulizásról és a csapattagok egymás közti néha bizony undorító ugratásairól szól. Néhány jelenet tényleg a jóízlés határát súrolja, de ez engem sosem gátolt meg semmiben. :)

A többiek - Daniels edző (Ed Marinaro), Sammy Cacchiatore (Chris Romano) - és néha Harmon Tedesco (James Cade) és Alex Moran (Darin Brooks) - kivételével - persze semmi színészi tehetséget nem vonultatnak fel, de ez az első két évadban még semmiféle fennakadást nem okozott.

Sajnálom, hogy kidurrant ez a lufi és nem tudták még éveken keresztül tartani azt a "minőséget", amit az első részekben láttunk.


Értékelés: 7/10
[A harmadik évad mondjuk 4/10]

Linkek:

Zárás

Lezárult a blogon az első, valódi nyereménnyel díjazott játékunk, aminek (fő)díját az Alekszandra és a Teremtés növendékei című könyvet LaBelle nevű kedves olvasónk nyerte meg.
A címed is megérkezett időközben, tehát a könyvet postázzuk!

A nyereménykönyvért újra hatalmas köszönet a kiadónak!



[Időközben "csöppet" lebetegedtem, ezért akadozhatnak még pár napig a posztok, pedig az A rizs és a só évei félig-meddig már kész is van.]

2012. március 23., péntek

GOSU (Goblin Supremacy)

Új, nagyon ritkán jelentkező rovatot indítok, hiszen az élet nem csak olvasásból áll, nagy ritkán más kikapcsolódási formát is bele kell suvasztani (a filmek mellé). Erre kiválóan alkalmasak a figurás harci stratégiai játékok (Warhammer 40K) mellett (mostanában inkább helyett) csoportosan elkövetett társasozások a baráti társaságunkkal.
Mivel az enyém olyan, hogy a társasjáték semmilyen formáját nem veti meg, ezért - viszonylag - gyakran, - viszonylag - sokféle társassal szoktuk múlatni az időt. Régebben a nagy táblás, sok helyet és vicik vacakokat igénylő asztali játékok voltak a legmenőbbek (Arkham Horror, Blood Bowl, Smallworld), de mintha mostanában áttértünk volna inkább a kártyás, könnyen mozgatható játékokra (bár pont a BANG! már évek óta az egyik kedvencünk).
Ennek a váltásnak az egyik oka társaságunkban, a tavaly nyári balatoni nyaraláson bemutatkozott GOSU, a Moonster Games játéka (a póker mellett). :)

Knowledge (Level II. dragon)
A játék 100 kártyából áll és néhány tokenből. A 100 kártya 5 goblin frakcióra van osztva (alpha (alfa), meka (gép), fire (tűz), dark (sötét) és ancient (ősi)), mindegyik 20-20 lapból áll. Az egész játékra jellemző a fergetegesen vicces és jópofa grafika és - főleg a KAMAKOR kiegészítővel együtt - a megunhatatlanul változatos játékmenet. Akinek van valami affinitása a fantasy/sci-fi témához, netán a kártyajátékokat is kedveli, valamint van legalább egy ismerőse, akivel le tud ülni játszani, annak melegen ajánlom.

A játék célja:
Három fajta lap van a pakliban, I., II. és III. szintű goblin. A cél, hogy a lapokon jelzett értékeket összeadva 3 győzelmi tokent szerezzünk. (3x megnyerjük a Nagy Csatát.)

A játék menete:
Az összekevert húzópakliból mindenki kap 7 lapot, (és két aktivációs tokent) amiket maga elé a pástra játszhat ki. Egy körben 1 játékos csak egyszer cselekedhet!
A goblinokat 3x5-ös formációban lehet lerakni. Az első sorba csak I. szintű goblint (Bakutos), a másodikba csak II. szintűt (Heroes), a harmadikba csak III. szintűt (Ozekis). Az első lap csak simán lejöhet, mindegy melyik frakcióba tartozik, a mellé letett lap, ha ugyanolyan frakciójú, szintén ingyen jöhet le, ám ha más frakcióhoz tartozik (más színű), akkor ahhoz, hogy lejöhessen, még 2 lapot el kell dobni a kézből!
Az első szint fölé a második szintre is lehet lerakni lapot, ám csak olyan frakcióba tartozót, ami az alatta lévő szinten is megtalálható, valamint csak annyit, amennyi az alatta lévő szinten már eleve lenn van. (A lepakolt kártyák ezért mindig piramis alakban illetve négyszög alakban vannak.)
A kör végén automatikus húzás nincs, lapot egyszerűen csak aktivációs tokenekért kapunk. Egyért egy lapot, kettőért hármat lehet húzni, ami szintén cselekedetnek számít!
Könnyen látható, hogy a hét lap igen hamar kifogyhat a kezünkből, ekkor csak passzolni tudunk, vagyis lemondunk a játék aktuális körében az összes cselekedetünkről. A többiek tovább játszanak.

A csavar ott van a dologban, hogy minden goblinnak van valami speciális képessége, amik a játékba lépésekor aktiválódik, vagy aktivációs tokenért mi magunk aktiválhatjuk. Ezek aztán igen változatos képességek lehetnek, kezdve a másik játékostól való dobatástól a laphúzásig, vagy valamelyik kártya elpusztításáig. A lapra van ráírva mindig, hogy mi történik, ha játékba kerül.

Van egy harmadik fajta token is a játékban, az előny (advantage) token, ami arra való, hogy a döntetlen szituációkban is legyen döntés. Ezt csak különféle lapok tudják mozgatni ide-oda a játékosok között és sokszor bizony nagyon is lényeges, kinél van a végén.

Amikor az összes játékos passzolt, akkor jön a Nagy Csata, ahol megállapításra kerül, ki nyeri a győzelmi tokent. Az első szintű goblinokért 2 pont, a második szintű goblinokért 3 pont, a harmadik szintű goblinokért 5 pont jár. Akinek több pontja van, kap egy győzelmi tokent.
Ekkor új kör kezdődik. A már lerakott goblinok a páston maradnak és nincs húzás sem! A játék alapvetően egy kártyákkal gazdálkodó stratégia.

De nem lenne annyira élvezetes a játékmenet, ha nem lenne még pár szabály, amik egy kis ízt vinnének a játékba, valamint megtöbbszörözik a stratégiai lehetőségeket.

Fire Goblin Teleporter (Level I.)
Lapok aktiválása aktivációs tokenért: A lapra költött aktivációs tokent rárakjuk a lapra, ezzel létrejön a ráírt képesség. A lapot egy körben csak 1x lehet használni, a tokent pedig a Nagy Csata után kapjuk vissza (kivéve, ha sikerül valahogy visszaszerezni!).

Lapok elpusztítása: Csak free (szabad) lapokat tudunk elpusztítani (kidobatni), vagyis olyanokat, amik két oldalról is védtelenek. (Magyarul olyan szélsőjobboldali lapokat, amelyek fölött nincsen semmi más kártya.)
Fire Goblin Dalister (Level II.)

Mutáció: A lapok nagy részét bizonyos lapszám dobásáért (a szám a fogaskerékben) BÁRMILYEN, addig akár a "seregben" nem is található frakciójú kártyára bemutálhatunk (arra kell csak figyelni, hogy a második sorba csak II. szintű lapok kerülhetnek, illetve ha a harmadik sorba is le akarunk rakni majd ilyen frakciójú lapot, akkor már gondoskodnunk kell arról is, hogy az első szinten is legyen egy hasonló frakciójú lap!) Mivel I. szintű lapokból 2db van, ezért a lap saját magára való mutációja is lehetséges lenne, de ez tiltva van!

Zombie mutáció: Pont ugyanaz, mint a sima mutáció, azzal a különbséggel, hogy a mutáció eredményeként játékba kerülő lap nem a kezünkből kerül be a játékba, hanem az eldobott lapok közül. Csak olyan lapokat lehet így mutálni, amelyekre rá van írva a "Zombie Mutation" szöveg - de az a lap, amelyik bejön a játékba, nem kell, hogy tartalmazza ezt a kitételt!

Trap (becsapdázás): A dark goblinok különleges képessége. A lapra írt szintű (és számú) - akár ellenséges lapokat is - képes képpel lefelé fordítani és ezzel a lap számértékét (illetve esetleges különleges képességét) kivonni egy időre (a Nagy Csata végéig) kivonni a játékból. Ez az előnye a pusztítással szemben, hogy nem csak free lapokra lehet kijátszani!

X(+1): Gyakran van a kártyára valami hasonló írva, ez azt jelenti, hogy X-et mindenki húz [mármint aki kijátssza a lapot] (ha például húzat a lap), vagy dob (ha dobat), de ha a kijátszó félnek kevesebb a győzelmi tokenjeinek a száma, mint akárkinek a játékban, akkor X+1-et húz/dobat/pusztít. Ezzel mintegy a hátrányát kompenzálhatja.

A játék addig folyik, amíg valaki össze nem szedi a 3 győzelmi tokent.

Alternatív győzelmek:
A harmadik szintű lapoknak olyan tulajdonságaik vannak, amik egyidőben minden játékosra hatnak, valamint a szabályok megváltoztatását is lehetővé teszik. Így például, ha lejön bárkinél Temunchin, azonnal vége a játéknak, ha bárkinél összejön a 15 goblin a páston. Vagy ha lejön Victhory, szintén vége a játéknak, ha valakinek a lent lévő lapjai közt van egyszerre 8 olyan, akik egy frakcióból valók.
Ha a fire goblinokból lent van egy seregben az összes (talán 5) nevesített karakter, vége a játéknak. (Hasonló van a dragon frakciónál is - lásd a kiegészítőnél).

KAMAKOR kiegészítő:
Plusz 100 lap (+5 frakció (shadow (árnyék), dragon (sárkány), shi'buke (elf?), kobuke (maszkos), warmachine (harcigép)).

Ezzel a kiegészítővel válik aztán megunhatatlanná a játék igazán!

Pár szabály megváltozott:
- Itt is egyszerre 5 frakció játszik, hogy melyek, azt a játékosok határozzák meg. Mimódon, az teljesen mindegy. Lehet véletlenszerűen, vagy mindenki választhat egyesével, melyik frakció legyen benne/ne legyen benne.

Kalim (Level II. dark goblin)
- Draft: A 7 lap mindenkinek kiosztásra kerül, de abból csak 2-t tart meg a játékos, a többit balra lappal lefelé továbbadja, aztán a tőle jobbról ülő játékos 5 lapjából (amit megkap ugye) 1-et újra kiválaszt, majd tovább adja balra. A végén újra 7 lapja lesz és kezdődhet a játék.

- Recruiter (toborzó): Azok az első szintű lapok, amelyikre ez rá van írva, azt csinálják, hogy ha mellé egy másik frakciójú lap jön le, akkor sem kell eldobni a két lapot, amit ugye alapból el kellene, de ha a Recruiter lapot kilövik, mindenki, (akié nem volt a recruiter), húz egy lapot.

Trschk (Level II. dark goblin)
- Standard Bearer (zászlóvivő): A legelső lapnak kell lenni a seregben és akkor a Nagy Csata után azonnal húzhat a játékos két lapot ingyen.

- Dragon token: Egy újfajta token a játékban, amit roppant trükkös megszerezni [alapból csak I. szintű dragon goblinok adják, ha a rájuk írt feltételeket sikerül teljesíteni (pld. húzz egy körben 4-nél TÖBB lapot, vagy pusztíts legalább két lapot el az ellenségedtől EGYSZERRE)] de a sárkányos frakció néhány tagja igencsak nagy előnyöket tud kicsiholni a felhasználásukkal (külön akcióba kerül a használatuk) pld: visszavetet 2 már elhasznált aktivációs tokent

Tao (Level II. kobuke goblin)
- Shadow jump (árnyékugrás): A shi'buke frakció különleges képessége. Ők alapból nem tudnak mutálódni, helyette ingyen tudnak árnyugrani, vagyis megmondjuk, hogy melyik shibuke árnyugrás képességét használjuk, felcsapjuk a felső lapot a húzó pakliból, és ha az egyezik az ugró shibuke szintjével, a lap bekerül a játékba (és a ráírt képessége aktiválódik), ha nem egyezik a szintjük, akkor megy a dobott lapok közé, az árnyugró pedig elfordul (tappolódik), és a lap számértéke nem fog beleszámítani a Nagy Csatánál a sereg értékébe. (A csata után persze visszafordul minden lap.)

42 (Level II. kobuke goblin)
- Multi-level cards (Többszintű kártyák): Néhány shibuke kártya lehet vagy I. vagy II. szintű illetve vagy II. vagy III. szintű is. Persze annyi pontot fognak érni, amelyik helyre jöttek a seregbe, de a Shadow Jump képesség létrejöttének matematikai valószínűségét nagyban növelik, valamint a 15 goblint is könnyebben le lehet a segítségükkel pakolni.

- Untap (Visszafordítás): A shadow frakció megjelenésével (főleg, ha az 5 játszó frakcióban együtt van a dark frakcióval újabb mélységet ad a stratégiai lehetőségeknek, hiszen a lapok ki-be forgatásával rettentő sok előny elérhető (akár a teljes győzelem is).

Online GOSU:
Nem kell látatlanban beszerezni a játékot, lehetőség van rá, hogy teljesen ingyen is játszunk vele (több más játékkal együtt) ezen a weboldalon:

Akitaka (Level II. warmachine)
Amikor a nagy távolságok miatt nem tudunk összejönni, mi itt nyomulunk esténként (egyszerre több ezer más játékossal együtt mindenfajta országokból) és skypeon keresztül (egy kis itókával együtt) szórakozik a Gentlemen's Club, ahogy magunkat hívjuk, hiszen az egymásnak keresztbetevés mesterfokára tanít ez a játék-gyöngyszem, amit csak az Úriemberek értékelnek kellőképpen borral/whiskeyvel a kezükben. :)

[Enélkül a sűrű anyázások, amik az éterben repkednek, túlságosan lealjasítanák szerény személyünket az esetleges fültanúk számára! :P ]

Vigyázat, a játék könnyen addikciót okozhat!
Kameo (Level II. mecha)
A játék átlagos ideje 30 perc, persze ez inkább 1 óra. Mi már annyira tökélyre vittük a stratégiázást, a "szenyózást", hogy egyszer 21:30-02:30-ig toltunk 1 partit, amiben minden benne volt de tényleg (laptop lefagyás - szerencsére vissza lehet lépni a játékba (ha nem dobnak ki a többiek)), éjféltől fél 3-ig a -10 fokban (félmeztelenül) az erkélyen való játék, hogy a gép ne forrósodjon fel újra. A játékban maximálisan elérhető 30 pont helyett 35-el való győzelem, olyan fordítások, hogy a többi játékosnak a szeme szája elállt!

Egyszerűen csodálatos a játék (élőben persze még jobb). A kieggel együtt volt 11.000 forint, de minden fillérjét megérte. Nagyon messze vagyunk még a megunásától - szerintem -, és eddig nem volt két ugyanolyan meccsünk. Komoly analitikai képességek kellenek hozzá és rengeteg fajta stratégia vezet a játék megnyeréséhez!
A szabályok egyszerűek, sokkal bonyolultabb elmagyarázni, mint két játék után használni őket, de még mindig vannak olyan kártyakombók, aminek az effektjein el kell gondolkoznunk és meg kell vitatnunk (Kobuke Spy rulez!).

Grafika: 10/10
Játékélmény: 10/10 (az alapjátéknak 8)
Szavatosság: 10/10 (az alapjátéknak 8)
Nehézség: 7/10 (az alapjátéknak 6)
(2-4 játékos részére)
Játékidő: 30 perc (+ pár óra)

Pár szabályt lehet kihagytam, fejből írtam az egészet, de lehet kérdezni, elmagyarázom szívesen!
Remélem jönnek még kiegészítők hozzá!

Alpha Goblin Recruiter (Level I.)

Linkek: