Arkagyij és Borisz Sztrugackij: Lakott sziget
(Kammerer trilógia 01. / "Delelő univerzum" 05.)

(Максим Каммерер 01. / The Noon Universe 05.)
Eredeti megjelenés: 1969
Magyar kiadás: Metropolis Media, 2009
Hossz: 348 oldal
Műfaj: sci-fi, disztópia
Vásárlás:
Booker
Fordította: Weisz Györgyi
Vendégblogger:
MrBloodBunny
Tartalom:
A 22. század, az emberi civilizáció delelője. Megvalósult a csillagközi utazás csodája, és a galaxis benépesedett. A bolygók élik a maguk önálló életét, az egyetlen ellenőrző szerv a progresszoroké, akik a fejletlenebb kultúrák útját próbálják egyengetni.
Makszim Kammerer, a zöldfülű szabad kutató a végtelent járja, újabb lakható, illetve lakott világok után kutatva. Amikor aztán egy űrbalesetet követően hajótörést szenved egy ismeretlen bolygón, egyáltalán nem biztos benne, hogy itt huzamosabb ideig elélhet az ember. Szétforgácsolódott birodalmacskák tengődnek az atomháború kínjait nyögő földjén, mindennaposak a mutációk, az eldugottabb vidékeken pedig még mindig a hajdani idők hadigépezetei szedik áldozataikat.
Vajon sikerül-e újból egy néppé, szerves egésszé kovácsolni a pártoskodó kiskirályok által szédített tömegeket, vajon létrejöhet-e még működőképes társadalom a politika szörnyetegeinek meddővé vált harcterén?
A Sztrugackij testvérek egykor mind nálunk, mind hazájukban betiltott regénye a világ SF-irodalmának igazi gyöngyszeme, és mondanivalója szerencsére (vagy sajnos) éppolyan időszerű, mint megírásakor. Ezt igazolja az is, hogy Oroszországban idén mutatták be kétrészes, monumentális filmváltozatát, amely talán idővel eljut a hazai mozikba is.

Jó napot.
Nos, ezen leírás megalkotója (én) nem Profundus Librum. Egy vendég vagyok, egy idegen baktérium, aki viszont nem kéretlenül fertőz itten, hanem P.L. kérésére. Szóval, ha bárki észreveszi, és mondjuk sérelmezi azt, hogy jelen írás stílusa és színvonala el(marad)tér az eddig megszokottól, az a számlát kéretik a Könyvtáros kollegának benyújtani.
![]() |
Arkagyij (1925 - 1991) és Borisz Sztrugackij (1933 - ) |



- Gratulálunk. Az ezüst is szépen csillog. Mely könyv legyen?
- Sztrugackij: Piknik.
- AZ NINCS!
- Sztrugackij: Sziget.
- AZ VAN! JÓ SZÓRAKOZÁST.
Komolyra fordítva, a galaktikás lányok fiúk nagyon kedvesek voltak, és azóta még inkább biztos vagyok benne, hogy a keleti blokk szkifi írói igazi géniuszok.
Nos, aki szerint egy hosszú, terjengős és a bemutatandó téma szempontjából irreleváns előszót zár le ezen mondattal (hál'Isten), ők nyilván nem olvasták még Stanislaw Lem: Az Úr Hangja művét. Végre jöjjön hát maga A könyv.:
Arkagyij és Borisz Sztrugackij: Lakott Sziget
"...ha ehető vagy egy idegen bolygón, magad sem halsz éhen."



![]() |
Obitaemyy ostrov 1-2 BD |
Meg kell emlékezzünk a megfilmesítési kísérletről is. Én főleg a filmekkel... rossz filmekkel szoktam elb***ni az időmet, ezen szubzsáneren belül is az olyanokkal, amiben igen nagy potenciál rejlett, de valami (hát ez a "valami" általában meglepő módon a mohó kaparintásvágy szokott lenni) miatt katasztrófa lett a vége. Sajna a kétrészes filmadaptáció (első és második rész), nincs mit kertelni, nem lett jó. Aki nem olvasta a regényt, annak talán élvezetes lehet, mivel: orosz film, már-már Terry Gilliam-féle abszurd víziókkal, masinákkal operáló, valóban nagyon látványos, akciódús film, a színészek is többé kevésbé hitelesen játszanak - főleg Makszim - de sajnos hiányzik belőle az az atmoszféra, mely a regényt a legnagyobbak közé emeli. Talán ha más rendező jut lehetőséghez, vagy ha trilógiát forgatnak (mert bizony rengeteg, RENGETEG lényeges dolog/történés/információ valahogy eltűnt az adaptálás folyamán), vagy ha TV sorozatot gyártanak, lehet jobban járunk. Bár nem tudom hány kiadó vagy csatorna lelkesedne egy olyan műért, mely épp az emberek tudatosságát, önbecsülését szándékszik megacélozni, szemben a "Shut Up and Obey!!!" számukra mindenképpen kényelmes és jövedelmező népforgácsolással szemben...? Valószínűleg egy ügyetlen asztalos bal kezén meg lehetne számolni.
Végszó gyanánt egy csomó közhellyel tudok csak szolgálni: alapmű, remekmű, minden sci-fi rajongónak kötelező darab, emlékezetes darab, nem könnyen felejthető regény, blablabla. Én mindenkit tiszta lelkiismerettel bátorítanék a Lakott sziget megolvasására, és nem kell megijedni ha néha úgy érezzük "Mit olvasok? Ennek a fejezetnek most mi köze van... bármihez??" minden a helyére kerül, minden értelmet nyer.
A könyvért köszönet a Metropolis Media Kiadónak!
Értékelés: 10/10
by Vérnyúl
Részlet a Lakott sziget első részéből (magyar felirattal):
Jó napot! :) Nekem tetszett az írás, kedvet csinált a könyvhöz... ami szerintem magától soha nem akadt volna a kezembe. Köszi!
VálaszTörlésA Mikulás nem érdekel de Atlantisznak léteznie KELL! :D Már alig várom, hogy leporolja a filmipar a témát és valami olyat alkosson belőle ami nem 3D-s, tele van jobbnál jobb színészekkel, és több maszkmesteri meló van vele mint animációs.
Örülni fog a Vérnyuszi, hogy tetszett a - remélhetően nem egyetlen, hanem - debütáló posztja. Én is elolvasom hamarosan. Nagyon érdekel! :)
TörlésÜdv. Örülök, hogy tetszett. A film verzióval nem a szídzsíáj volt a gondom, mert még1x: gyönyörű és ba**ottul fantáziadús, a valóságban megépített szerkezetekkel operál, az operatőri, világosítói (manapság már ezt is ki kell emelni) sminkes/stb munka is fasza, csak a könyvből pont a lényeget nem veszi át, és túl modern világba helyezi a történéseket, bár gondolom ez azért volt, mert sajna ma is 100%-osan aktuális ez a több mint 40 éves regény! A másik, miután elolvastad, rá fogsz jönni, hogy nincs az a forgalmazó, aki boldogan megfilmesítené a könyvet... bár remény mindíg van, hisz mind láttuk a Harcosok Klubját :)
Törlés